Kada sam počeo da ulazim u svet grafike, sreo sam se sa pojmovima kao što su CMYK i RGB. Iskreno, nisam imao pojma šta je to. Onda mi je neko rekao da koristim samo CMYK model, to je profi. Tako je i bilo… Tek pre par godina sam shvatio da su to dva potpuno različita modela i da se oba koriste u zavisnosti od potreba. Pa da počnemo…
     
CMYK je skraćenica od cyan (cijan), magenta, yellow (žuta), and key/black (crna). To su osnovne boje u ovom modelu. Teoretski dovoljne su samo tri boje CMY jer njihovim mešanjem bi trebalo da se dobije crna boja. To je suptraktivno mešanje boja, jer dodavanjem boja oduzima se svetlina belog papira. Što više boje dodajemo, papir je sve tamniji dok na kraju ne dobijemo crnu. Tako kaže teorija, međutim, ako stavimo 100% cijana, 100% magente i 100% žute, dobićemo crvenkasto-braon boju, a ne crnu, kao što to teorija kaže. Zašto? Zato što na ovom svetu ništa nije idealno, pa ni boje nisu idealne… Zato se uvodi četvrta boja – crna. Uvođenje crne ima i jedan logičan, ekonomski uzrok. Najčešće kod štampanje knjiga imamo samo crnu boju. Da se ne bi koristile tri osnovne boje, koristi se samo jedna. Ovaj model, kao što ste primetili, se koristi kod štampe.
RGB je skraćenica od red (crvena), green (zelena) i blue (plava). Ovaj metod mešanja boja se naziva aditivan jer mešanjem te tri boje dobija se bela. Da odmah pojasnim, to ne znači da mešanjem te tri boje dobijate belu, nego mešanjem ta tri svetlosna zraka dobija se bela svetlost. U zavisnosti od intenziteta dobija se svetlija ili tamnija boja, a od odnosa tih boja ton tj. nijansa. Na ovom principu rade monitori, projektori i ostali uređaji kod kojih se slika dobija emitovanjem svetlosti. 
Kakve to veze ima sa svetom grafike?

Ovo su dva najčešće korišćena modela... Postoje još i HSB, Lab itd. Prosto rečeno, ako će se vaš materijal štampati - koristite CMYK, a ako će se reprodukovati na monituru koristite - RGB model. Međutim, nije sve tako prosto. CMYK model je zavistan od izlaznog uređaja, kvaliteta boja, vrste papira... Najbolje rešenje ćete dobiti ako znate na kojoj mašini će se štampati i podesite vaš profil za tu mašinu. Često ne znate gde ćete štampati ili štampate na nekoj nestandardizovanoj mašini, onda preporučujem da se koristi neki od postojećih profila npr. 
(U Photoshopu ta podešavanje se nalaze na Edit -> Color settings...)

   U nekom narednu tekstu sledi detaljno objašnjenje Profila boja..



Leave a Reply.