Pojavom HTML5 i njegovih mogućnosti, stekao se utisak da bi Flash mogao biti potisnut iz oblasti web dizajna. Do sada HTML se koristio za sajtove statičkog tipa. Gde god je bilo potrebno da se nešto "razdrma" koristio se Flash (ili eventualno neki gif baner). Neki sajtovi su u potpunosti bili napravljeni u Flashu, a neki su samo delimično (npr. YouTube koristi FlashPlayer za prikaz videa). 
HTML                                                            HTML+Flash                                                            Flash


       Flash sajtovi su mnogo interaktivniji i zanimljiviji. Nema ograničenja. Kod HTML-a ste ograničeni njegovom strukturom. Često će se desiti da "on nećekako vi hoćete". Flash vas neće sprečavati ni u čemu, ali kod njega je mnogo ćešća pojava bug-ova i češće se javljaju problemi kod različitih operavtinih sistema, web browse-ra i rezolucija monitora. 

     Na PDP konvenciji 2011. u Novom Sadu bila je priča da je HTML5 budućnost interneta. Nakon tog predavanja bilo je predavanje o Flash-u i više su me fascinirali Flash-sajtovi. Pitanje je koga predstavlja taj sajt i kome je namenjen. Ozbiljnim kompranijama (npr. naftna industrija, rudarstvo, metalurgija, vojska, državne agencije) nisu potrebni animirani detalji. Oni zahtevaju moderan izgled, preglednost i sigurnost, a sa druge strane imamo jedan asortiman ljudi, kompanija (dizajneri, fotografi, proizvođači kompjuterskih igrica) kojima je sajt neka vrsta video igre i gde korisnik nije svratio samo da vidi dnevni kurs dolara, nego je došao da se malo zabavi.

       Zašto su do sad opstala oba sistema? Kao što je gore navedeno, različiti ukusi su imali različite želje. Moglo bi napraviti i u Flashu sajt Ministarstva odbrane, ali bi bio problem njegova veličina. Flash sajtovi su veći i duže se otvaraju i to je jedan od razloga zašto se ne koriste uvek. Drugi razlok je "Back" dugme. Flash sajt je na jednom linku i kako se Vi krećete kroz sajt, taj link se ne menja. Dugme za nazad u browseru ne deluje na sajt. Ako ste sa google-a došli na željeni sajt (koji je izrađen u Flash-u) i na njemu ma šta god radili, dugme "Back" će vas vratiti na Google. To zna da bude jako iritantno.

       Da li će HTML5 "pregaziti" Flash? Moje mišljenje je da neće, ali će FlashPlayer za video zapise biti izbačen. HTML ima svoj player i nije potrebno instalirati Plug-In. Smanjiće se broj Flash sajtova, ali Flash će ostati zastupljen u video igricama. Tek ćemo videti šta se sprema u novoj verziji Flasha, ali su najavili potpuno 3D grafičko okruženje, ali o tome u nekom drugom postu.

Pokušao sam da izdvojim neke najbolje predstavnike obe grupe, pa pogledajte i odaberite svog favorita:



Leave a Reply.