U današnje vreme, kada većina ljudi ima WiFi konekciju na svom ruteru preko koje se povezuju na internet, bitno je obratiti pažnju da li je ta konekcija dobro zaštićena. Ako to nije slučaj lako se može desiti da vam se nako "zakači" na vaš access point i „krade“ vam internet, a u najgorem slučaju čak i pokrade lične podatke (korisnička imena, šifre itd.). Da do toga ne bi došlo važno je odabrati dobru šifru kojom ćete zaštititi vas access point.
Picture
       Pri postavljanju šifre, prvo što trebada odabarti  je WPA2 enkripciju. Nikako nemojte izabrati WEP enkripciju, jer iskusni „provaljivač“ ovakvu šifru provali za manje od 5 minuta, ma koliko ona bila složena. Sa WPA2 enkripcijom to je već malo složenije i ona se puno teže provaljuje.

       Najčešća tehnika koja se koristi kod provaljivanja WPA/WPA2 šifri je takozvani napad pomoću rečnika. Napadač snimi vašu kriptovanu lozinku I pošto ne može direkno da je dekriptuje on je upoređuje sa raznim kombinacijama iz rečnika. Ti rečnici imaju na milione kombinacija reči i ,ako se vaša šifra ne nalazi unutar tih kombinacija, napadač neče moći da vam otkrije šifru.

       Zbog toga, kod odabira šifre treba obratiti pažnju da, ako želite jaku šifru, ona treba da sadrži velika i mala slova, brojeve i simbole (npr. M0untainD3wI$G00d4u) jer je mala verovatnoća da napadač ima baš tu kombinaciju u svom rečniku. Jeste da se takve šifre teško pamte, ali dobra sigurnost ima svoju cenu. U sličaju da ne volite da pamtite toliko složene šifre, izaberite neku koju ćete lako pamtiti, ali gledajte da sadrži bar po jedno veliko i malo slovo i bar jedan broj. I da ne bude kraca od osam karaktera.

Na kraju treba naglasiti da nijedna šifra nije neprovaljiva. Postoje samo lako provaljive i teško provaljive šifre.

Napisao: Ivan Edelinski




Leave a Reply.