Picture
Pošto nisam bio kadar da napišem izveštaj sa nejvećeg sajma grafike - DRUPA 2012, Nemačka, i Inzenjerskog takmičenja grafičara - ING 2012, Hrvatska, da vam barem predstavim današnji obilazak Tetra Pak postrojenja u Gornjem Milanovcu, Srbija.

Kad smo stigli u fabriku, spoljašnjost me uopšte nije oduševila. Kao i svaki veći pogon. Ogroman limeni hangar, sa zastarelim natpisom "Tetra Pak". Unutar je sasvim druga priča. Sve je skockano, čisto, novo... Ništa nalik štamparijama što sam viđao po Srbiji.

Prvo nam je jedan od domaćina u kratkim crtama predstavio razvoj firme, njihov asortiman i neke podatke koje ne bih da iznosim javno, a zatim su nas proveli kroz kompletnu proizvodnju. 

Krenuli smo od pripreme gde dizajne proizvoda pripremaju za šatmpu. Od softvera koriste Adobe Photoshop i Illustrator sa određenim PlugIn-ovima. Probni otisci se izrađuju na Epsonovim digitalnim mašinama za štampu. Repro studio mi nije bio nešto fascinantan. Nekoliko mašina za izradu flexo štamparskih formi i to je to.

Štampa i završna grafička obrada (dorada) su dosta zanimljivi. Prvi put da sam video tako veliko postrojenje flexo štampe. Proizvodi se štampaju u 7 boja, gde je brzina trake do 600 m/min. Otisak se kontroliše pomoću senzora, kamera i stroboskopa koji je sinhronizovan sa brzinom trake i tako odaje efekat da traka miruje. Dorada i pakovanje su automatizovani. Radnici, a i mi, moraju da nose odela i zaštitne kape, jer se u ambalažu pakuju prehrambeni proizvodi. Sve je savršeno čisto, kao u apoteci. Ne znam da li se i jedna štamparija kod nas može pohvaliti takvom higijenom. 
Što se tiče organizacije rada, stvarno su na visokom nivou. Imaju timove koji godinama ispituju gubitke i pronalaze rešenja. Primarni ciljevi su:
        1. što više skratiti vreme podešavanja mašine kada se menja posao
        2. različitim preventivnim merama izbegnuti zastoj mašine
        3. podići efikasnost postrojenja na najviši nivo.

Bukvalno se meri sve... Od vremena koji radnici provedu na puzi, preko vremena kada se desi neki kvar, do broja koraka koji radnici prave tokom izvršavanja radnih zadataka. Cilj je što više skratiti to vreme i time produžiti vreme u kom mašina radi punim kapacitetom. Na prvi pogled mi je to izgledalo čak malo i preterano. Verovatno zato što se kod nas sve radi odprilike. Ali kad su rekli da u prošloj godini njihova proizvodnja je bila u zastoju samo 3,5% od ukupnog vremena zbog kvara ili nekih nepredviđenih okolnosti (tu nije uračunato vreme kada mašine ne rade zbog promene posla), shvatio sam da se njima isplati svo to istraživanje. Trenutno je fabrika u Gornjem Milanovcu jedna od top 4 Tetra Pak-ove fabrike po kvalitetu od ukupno 43.

Koga zanima načini istraživanja i načini pronalaska rešenja u takvim kompanijama neka prouči WCM - World Class Manufacturing.


Napomena: sve slike su preuzete sa interneta, jer je fotografisanje zabranjeno.



Leave a Reply.